Ką rodo Saulės laikrodis naktį? Arba pamoka kitaip

Rugsėjo 26 d. mums, Gižų Kazimiero Baršausko mokyklos-daugiafunkcio centro mokiniams tikrai įsimintina: 19:30 val. vakare rinkomės stebėti žvaigždžių Gižų Kazimiero Baršauko mokyklos-daugiafunkcio centro kieme. Mūsų tikslas buvo išsiaiškinti, kokias žvaigždes ir žvaigždynus galime matyti danguje rudenio vakarą, kodėl šios žinios buvo svarbios mūsų protėviams ir nustatyti mokyklos Saulės laikrodžio rodyklę pagal Šiaurinę žvaigždę.

Šių tikslų siekti mums padėjo fizikos mokytoja Laimutė Budreikienė. Kol dar nesutemo, mes su mokytoja Lauko klasėje išsiaiškinome pagal žvaigždėlapį, kuriuos žvaigždynus ir ryškiausias šiaurės pusrutulio žvaigždes galime matyti rudenio vakarą. Mokytoja papasakojo, kaip svarbu buvo orientuotis pagal žvaigždes senovės keliautojams, jūreiviams. Nemažiau svarbu buvo ir žemdirbiams. Mūsų protėvių žyniai ne šiaip sau saugojo šventąją ugnį, bet ir atidžiai stebėjo šviesulių judėjimą danguje, pagal tai sprendė, kada pradėti sėją ar atlikti kitus svarbius darbus.

Pradėjus temti ir ryškėti pirmosioms žvaigždėms, mes nuėjome prie Saulės laikrodžio ir danguje  bandėme „pagauti“ kryptį į Šiaurinę žvaigždę. Pasirodo, pakreipta laikrodžio rodyklė turi rodyti tiesiai į Šiaurinę žvaigždę, nes tik tuomet mestas jos šešėlis dieną rodys tikrąjį Gižų miestelio vidurdienį!

Temo vis labiau, o danguje ryškėjo žvaigždės. Pirmiausia pamatėme antrą pagal ryškumą žvaigždę Lyros Vegą, kuri šiuo metu mums sušvinta tiesiai virš galvų – zenite. Vėliau „pažinome“ Erelio Altairą, Gulbę, Denebą, Vežėjo Kapelą, Didžiuosius ir Mažuosius Grįžulo ratus, kurie mums buvo tarsi raktas rasti Šiaurinę žvaigždę.

 Pamoka buvo tikrai neįprasta, turininga ir įdomi.  Dabar galėsime pažinti daugiau žvaigždynų ir žvaigždžių.

Gižų Kazimiero Baršausko mokyklos-daugiafunkcio centro

   8 klasės mokinys Paulius Mikalauskas

image
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bookmark the permalink.