Vaikų kantrybė. Kaip ją ugdyti?Kantrybė   yra    viena    pagrindinių    savybių,    kurios    trūksta šiuolaikiniams vaikams. Z ir alfa kartos vaikai siekia:

kantrybė 2

greito rezultato;

trumpų atsakymų į klausimus;

efektų ir judesio, besikeičiančių vaizdų; bei viskas turi būti čia ir dabar.

Telefono ar kompiuterio ekrane greitai besikeičiantys vaizdai ir galimybė vienu piršto paspaudimu pasiekti norimą pokytį, vaikams tarsi siunčia signalą, kad ir realiame gyvenime viskas turi būti pasiekiama lengvai ir greitai. Kantrybė mus moko sustoti ir palaukti.

Kantrybė yra būtina sąlyga, norint gyvenime ko nors pasiekti!

Patarimai, kaip galima ugdyti vaikų kantrybę:

  • „Desertas tik po rimto maisto“. Pats lengviausias būdas ugdyti vaiko kantrybę, tai mokyti, kad desertas yra valgomas po pagrindinio maisto. Gebėjimas palaukti skanėsto labai elementarus, bet veiksmingas būdas vaikui patirti diskomfortą, su juo išbūti ir galų gale gauti apdovanojimą.
  • „Pirma darbai, o tada pramogos“. Vaikai linkę manipuliuoti tėvais ir išsisukinėti nuo jiems nemalonių veiklų, pvz.: pirma pažiūrėsiu filmuką, o tada susitvarkysiu kambarį; pirma pažaisiu su telefonu, o tada paskaitysiu knygą. Vaikai manipuliuodami moka derėtis, įrodinėti savo tiesas, meilikauti, žadėti ir pan., todėl tėvai neretai nusileidžia vaikui ir leidžia pirma atlikti jam malonią veiklą, o darbo vaikas dažnai ir neatlieka, vienu ar kitu būdu išsisukdamas. Todėl, jei reikalaujate, kad vaikas kažką padarytų, o po to pažadate prizą, tai eiliškumo tvarka turi būti išlaikoma. Šis įgūdis, kad pirma atlikti darbą, o tada pramogauti, vaikui bus labai vertingas gyvenime ateityje.
  • Auklėjimas pavyzdžiu. Vaikai stebi mus ir mokosi. Pagalvokite, kaip Jūs reaguojate, kai reikia palaukti pas gydytoją eilėje, nerandate daikto spintoje? Ar nervinatės, keikiate visus aplinkinius ar ramiai priimate susidariusią situaciją? Nepamirškite, vaikai Jus stebi ir girdi.
  • Skatinti vaiką pabaigti pradėta darbą iki galo, neleisti pasiduoti pusiaukelėje. Kai vaikas atlikdamas darbą susiduria su sunkumais, pirma jo reakcija būna viską mesti ir pasišalinti iš nemalonios situacijos. Mes turime paskatinti vaiką pabaigti pradėtą darbą. Galime vaikui pasiūlyti trumpai atsitraukti nuo darbo, pailsėti, nurimti, o tada tęsti pradėtą veiklą.
  • Kruopščių darbų darymas kartu, kurie vaikui įdomūs ir malonūs. Tarkim vaikas gali nekęsti spalvinti, bet labai mėgti dėlioti lego arba konstruoti, ar dėlioti dėliones. Svarbu atrasti kruopštumo ir kantrybės reikalaujančią veiklą, kuri vaikui bus įdomi ir dar bent pradžioje kartu su vaiku atlikti tas veiklas. Tėvų įsitraukimas ir džiaugsmas atliekant veiklą kartu yra labai didelis motyvatorius vaikui tęsti pradėtą darbą.

Ugdydami vaiko kantrybę, nepamirškite džiaugtis net mažais vaiko pasiekimais.   Reikia nepamiršti, kad žmonės skiriasi pagal savo kantrybės lygį, o vaikai savo kantrybę dar tik ugdosi.

Parengė psichologė Inga PociuvienėBookmark the permalink.