Ar svarbus tėčio vaidmuo vaiko auklėjime?

tecio
Nagrinėjant tėvystės problemas atlikta begalė sudėtingų ir svarbių tyrimų. Jų išvadų pagrindu nustatyta, kad svarbiausios užduotys, kurias savo šeimose tėčiai laiko prioritetais yra rūpinimasis šeimos buitimi ir jos materialine gerove, tuo tarpu meilė savo vaikams ir jų auklėjimas nueina į antrą planą.

 

Brandus tėtis rodo meilę savo vaikams, nepaisant savo darbų krūvio. Kiekvienoje šeimoje tėtis turi įvykdyti be galo sunkią užduotį, kurios tikslai yra:

 • tėčio buvimas šeimoje,
 • aktyvus bendravimas ir bendradarbiavimas su jos nariais,
 • domėjimasis savo vaikais,
 • jų laisvo laiko kantrus organizavimas,
 • kalbėjimas su jais,
 • rūpinimasis buities sąlygomis (šeimos ekonomika),
 • pareigų, užtikrinančių buitį, atlikimas,
 • supratingumas, tolerancija bendravime, vaiko apdovanojimas šiluma, meile ir empatija,
 • mokėjimas nustatyti pareigas ir jų atlikimo priežiūra,
 • buvimas autoritetu, pavyzdžio rodymas,
 • tam tikras griežtumas, bet tuo pačiu ir draugiškumas vaikui,
 • rūpinimasis auklėjimu ir pasidalijamasis tomis pareigomis su žmona.

Kitaip kenčia vaiko psichinė ir moralinė pusiausvyra, vaiko elgesys, jo pasaulėžiūra.

Kai tėtis elgiasi netinkamai – yra per daug griežtas, per daug reiklus, smurtaujantis – piktnaudžiauja tėvystės valdžia, vaiko psichikoje ir elgesyje gali išsivystyti menkavertiškumas, nepasitikėjimas savimi ir pasauliu, despotizmas.

Dauguma tėčių išgyvena kaltės jausmą dėl laiko stokos ar negalėjimo dalyvauti vaikų auklėjime. Tada, savo nebuvimą kompensuoja dovanomis: perka brangius žaislus, kompiuterinę techniką, prabangius rūbus, duoda dideles sumas kišenpinigiams… Tačiau, nors vaikai nuoširdžiai džiaugiasi dovanomis, jos niekada nepakeis ir neatstos tikro, šilto, jausminio ryšio su tėčiu ir mama.

Svarbu, kad tėčiai suprastų – daugiau negu dovanų vaikai nori tėčio šilumos, bendravimo, kartu praleisto laiko ir žaidimų. Ypač sūnūs ilgisi tėčio kontakto, žvilgsnio, šypsenos, gero žodžio, palaikymo, apkabinimo. Geras, pilnavertis bendravimas su tėčiu berniukams yra svarbus kaip jų vyriškumo patvirtinimas ir pavyzdys. Nesant tokio bendravimo berniukai bandys tėčio dėmesį pritraukti blogu elgesiu, pykčiu ar agresija.

Mergaitėms taip pat reikalingi draugiški santykiai su tėčiu. Mat berniukams tėvas būtinas kaip vyriško elgesio modelis, kurį jis pamėgdžioja. Mergaitė nemėgdžioja tėvo, tačiau jo padrąsinimai, paskatinimai suteikia daugiau pasitikėjimo savimi.

Klaidingas yra įsitikinimas, kad su savo problemomis ir gyvenimo sunkumais vaikas turi susidoroti pats arba palaikymo reikalams užtenka tik mamos. Tėčio buvimas šalia vaiko taip pat yra svarbus. Būtent tėtis gali padėti jam pasipriešinti sunkumams ir įveikti visas kliūtis. Kiekvienam vaikui, sunkioje akimirkoje svarbi yra būtent tėčio rodoma užuojauta, šiluma, empatija ir palaikymas. Vaikui tėčio palaikymas yra ypač svarbus labai sunkiose momentuose: depresijoje, kai nesiseka mokykloje, kai įsimyli, kai yra bejėgis… Tėtis yra mažiau emocingas negu mama, o tai lemia, kad jis padės vaikui koncentruotis ne ties problema, o kaip ją įveikti.

Tėtis labiau negu mama moka motyvuoti vaiką mokinimuisi. Tik svarbu, kad tėtis būtų nuoširdus ir darytų tai be agresijos, žeminimų, pravardžiavimų, ramiai ir kantriai paaiškinant vaikui visus jo resursus. Tokiame kontakte vaikas mokosi kompetencijos, pasitiki savimi ir savo intelektualinėmis galimybėmis.

TĖČIO ĮTAKA VYRIŠKUMO FORMAVIMUISI

Psichologijoje yra tokia sąvoka – identifikacija. Tai yra, iš kurio tėvo (mamos ar tėčio) vaikas nori imti pavyzdį, kurį jis yra labiau linkęs pamėgdžioti, kuris iš tėvų jam yra didesnis autoritetas. Berniukas, kuris nejaučia tėvo palaikymo dėl to, kad jo nemato namuose arba tėvo išvis nėra šeimoje, mokosi iš motinos elgesio modelio.

Taigi, jeigu jūsų sūnus dabar yra ikimokyklinio amžiaus, pasistenkite ypač būti jam labai dėmesingas, nes būtent šiuo laikotarpiu formuojasi lytinė identifikacija – sudėtingas procesas, kurio metu berniukas „nuskaito“ ir įsisąmonina tėvo elgesį. Dažniau kalbėkitės su savo sūnumi, eikite dviese pasivaikščioti, žaisti futbolą, pasiimkite sūnų į žvejybą.

Ką daryti, kad būtumėt gerais tėčiais:
– suvokite savo, kaip tėvo, atsakomybę;
– tegu jūsų vaikai ir jų gyvenimas visada būna jums svarbiausias;
– visada, savo vaikams, būkite pasiekiami;
– su savo vaikais būkite per visą jų vaikystės ir paauglystės laikotarpį;
– visada išlaikykite proporciją tarp disciplinos ir žaidimų;
– gerbkite ir vertinkite savo vaikų motiną;
– rūpinkitės savo šeimos materialine gerove;
– būkite savo vaikams brandaus vyro pavyzdžiu.

Mokyklos psichologė                                                         Inga Pociuvienė

Bookmark the permalink.